Answer: A
Step-by-step explanation: I think its A because < means less than. So y is less than z. I hope that helps.
helpp me someone plssss
Which pair of points forms a vertical line segment that is 4 units long? A. (–3, 5) and (–7, 5) B. (3, –8) and (3, –4) C. (2, 1) and (2, 3) D. (2, 4) and (–2, 4)
Answer: (-7,5) and (-3,5) :) there for answer is A
Step-by-step explanation:
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Question below, URGENT!!
Sorry it’s out of order.
4. At Rory’s school, students must join one after-school club. Based on the data in Graph #2, which club attracted about 30% of students?
A. yearbook
B. art
C. drama
D. hiking
E. running
F. science
5. Approximately What percent of students chose not to join the yearbook club?
A. 15%
B. 30%
C. 75%
D. 85%
E. 90%
6. About what percent of students joined the art club?
A. 30%
B. 25%
C. 20%
D. 15%
E. 5%
Angle B and angle C are supplementary. If the measure of angle B is 14 times the measure of angle C, what is the measure of angle B?
Enter your answer as the correct value, like this: 42
Answer:
168
Step-by-step explanation:
b + c = 180
b = 14c
14c + c = 180
15c = 180
c = 12
b + c =180
b + 12 = 180
b = 168
Please help me answer.
Answer: First blank is 15 then 28 then 25 in the last blank.
Step-by-step explanation:
On the left side column it is going up by 5 and the right column is going up by 7.
pls answer this is due at 11pm
Answer:
- 4/7 in simpliest form is where whole fraction is negative
Step-by-step explanation:
point 1 is (-6 5) and point 2 is (0 1) = formula y2-y1 / x2-x1 = 1-5 / 1--6 = 1-5/1+6= -4 / 7 = -0.571428571 = - -0.6 to 1dp = Rewriting the fraction with the negative sign on the fraction gives us a negative fraction = - 4/7 keeping the whole fraction negative
You have a pizza with diameter 12
2
3 in., and a square box that is 12.65 in. across. Write 12
2
3 as a decimal. Can you fit the pizza inside the box?
What is the decimal expansion for 12
2
3?
A.12.6
B.12.65
C.12.6
D.12.66
pls help me
Answer:
D is the right choice and no you cannot fit the pizza inside the box.
Step-by-step explanation:
D is the answer because to turn 2/3 into a decimal you would divide 2 by 3 and the answer you would get would be 0.66666666666...You would then add 12 to the answer and get 12.6666... Once you get this answer you would round it to the hundredths to get 12.67 but since that is not an option you could use D, 12.66 inches.
Answer:
I believe the answer is D.
Step-by-step explanation:
A Cool Blue Gatorade has a mass of 30g and a volume of 355 mL. What is the density of the Cool Blue Gatorade?
Answer:
p=m/v
Step-by-step explanation:
Steps:
ρ = m/v
30 gram / 355 milliliter
= 0.084507042253521 gram/milliliter
Cecilia’s rectangle measures 3 1/2 units by 2 1/3 units. What is the area?
whats the surface area of this rectangle?
1cm 8cm 4cm
Question:
whats the surface area of this rectangle?
1cm 8cm 4cm
Answer:
13 cm
i need help on these four questions. its finding the experimental probablility of an event. and i dont need the work just the answers. hurry this is due really soon!!!!!
Answer: .28, .16, 0, .34
Step-by-step explanation:
if you were to roll the dice one time what is the probability it will NOT land on a 4?
Answer:
5/6 because there is six sides and you take away the 4 .
Step-by-step explanation:
Answer:
5/6
Step-by-step explanation:
total no.of trials= 6 (because dice has six numbers )chances of not getting 4 is 5
hence the answer is 5/6
There are 13 monkey. 6 are small. The rest are big. How many monkeys are big?
Answer:
7 monkeys
Step-by-step explanation:
Answer:
7
Step-by-step explanation:
13Money-6small=7big
Mr. Dawson is making a grocery budget for the month of April. He plans to split the budget equally among 4 shopping trips. To stay under budget, Mr. Dawson figures he should spend less than $180 each trip.
Let x represent how much Mr. Dawson wants to spend on groceries in April. Which inequality describes the problem?
Solve the inequality. Then, complete the sentence to describe the solution.
Mr. Dawson wants to spend less than $________
on groceries in April.
Answer:
i think the answer might be 720?
Step-by-step explanation:
2+2x2-2+2 divided by 2x2-2+2+2+2
Answer:
2+2x2-2+2=6
2x2-2+2+2+2=8
6+8=14
Answer:
10
2+2x2-2+2=6. 2x2-2+2+2+2=8
=14
Please Help
I need an answer ASAP
pls help me with dis bro its aleks
2y + 6 = y - 7 find the value of y
Answer: y = -13
Step-by-step explanation: Solve for y by simplifying both sides of the equation, then isolate the variable.
I hope this helps <3
ASAP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Answer:
141 in²
Obviously don't write 141 in² because they've already wrote the in² part for you
PLEASE ANSWER TODAY! THANK YOU! :)
Answer:
The 2nd is 1/3,
and the third one is 3.
Step-by-step explanation:
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
What cross-section do you get when you give a horizontal cut to a die? The Chapter is Visualising solid shapes.
Answer:
Horizontal cut: We will get 2 semi-circle shape pieces of the same diameter. Vertical cut: We will get 2 rectangular shape pieces of length half the side of the dice but breath will be the same as the side of the dice.
Answer:
With a horizontal cut, you will get 2 semi-circle shape pieces of the same diameter.
Now, with a vertical cut you'll get 2 rectangular shape pieces of length half the side of the dice but breath will be the same as the side of the dice.
Last year the robotics club had 30 members. This year the club has 24 members. Find the percent change in the number of members.
Answer:
the answer is .6
Step-by-step explanation:
so 30 minus 24 is 6 turn 6 into percentage which is 0.6
Answer:
the answer is .6
Step-by-step explanation:
30- 24=6 turn 6 into percentage which is 0.6
The information below for two pay-as-you-go cell phone companies is given
On Call - 3.5 hours: $10
Talk Time - 1/2 hour:$1.25
a.) what is the unit rate in dollars for each company?
b.) Which company offers the best deal?
c.) Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?
Answer:
a) On Call: $2.86/hour
Talk Time: $2.50/hour
b) Talk Time offers the best deal.
c) $3/hour
Multiply 0.05 by 60 because there are 60 minutes in an hour.
Step-by-step explanation:
a) On Call: 10/3.5=2.86
Talk Time: 1.25/0.5=2.50
b) On Call>Talk Time
Talk Time offers the best deal.
c) 0.05x60=3
Multiply 0.05 by 60 because there are 60 minutes in an hour.
Answer:
Step-by-step explanation:
One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50
Can someone pls help me with this first right answer gets brainlist
Solve for n.
–18.4 = 3.2(n + 3) + 0.8
please help!!
Answer: n= -9
Step-by-step explanation:
-18.4 = 3.2(n + 3) + 0.8
-18.4 = 3.2n + 9.6 + 0.8
-18.4 = 3.2n + 10.4
-28.8 = 3.2n
-9 = n
Heeeeeeeeeeeeelp i dont know anythinnnng T^T
pls, help! MATH is hard and I don't understand this graphing pls explain
Answer:
The third one
Step-by-step explanation:
Answer:
number three for ya
Step-by-step explanation:
dont stress you got this
please help me with this
Answer:
The first one
Step-by-step explanation:
3 1/6 x divided by 2 in simplest form &
5 1/3 divided by 2 2/3 also in simplest form &
You buy 11 bagels with a $20 bill. How much change do you receive? How many more bagels could you buy?
Answer:
6.25 change.
Step-by-step explanation:
11 x 1.25 = 13.75. 20 - 13.75 = 6.25 change.