Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
If you have a 1/4 chance of winning, the other team has a 3/4 chance of winning assuming the only options are to win or lose. If the other team wins, you lose, so you have a 3/4 chance of losing.
Mike has a poster that he wants to copy onto a mural at school. The dimensions of the poster are shown. If Mike doubles the dimensions of the poster, what will be the area, in square feet, covered by his copy?
Answer:
34
Step-by-step explanation:
Make a histogram for drivers' ages using the data from the table below.
Driver’s Ages
Age Frequency
17-19 8
20-22 7
23-25 9
26-28 4
The histogram shows the distribution of the age and the frequencies
How to plot the histogram?The dataset is given as:
Age Frequency
17-19 8
20-22 7
23-25 9
26-28 4
The age would be plotted on the x-axis, while their frequencies on the y-axis.
So, we have:
x y
17-19 8
20-22 7
23-25 9
26-28 4
See attachment for the histogram
Read more about histograms at:
https://brainly.com/question/18198700
HELP PLS ASAP!! The point (–5, –9) was reflected over an axis to become the point (5, –9). Which axis was it reflected over? Explain.
A. x-axis, because the x-coordinate is the opposite
B. x-axis, because the y-coordinate is the opposite
C. y-axis, because the x-coordinate is the opposite
D. y-axis, because the y-coordinate is the opposite
Answer:C
Step-by-step explanation: -5, -9 would be on the bottom left. 5, -9 would be on the bottom right of the graph
Answer: c
Step-by-step explanation:
It cost $0.25 to use a dryer at a laundromat for 15 minutes. The expression
0.25m ÷ 15
represents the cost, in dollars, of using a dryer for m minutes. What is the cost to use the dryer for 120 minutes?
\(\Large\boxed{\tt Answer:~2 ~dollars}\)
\(\tt Step-by-step~explanation:\)
See how many times 15 can go into 120.
\(\tt \frac{120}{15} =8\)
If 15 • 8 is 120, then the cost would have to multiply by 8.
\(\tt 0.25*8= 2\)
It costs $2.00 to use the dryer for 120 minutes.
We can also use the equation to help. We plug in 120 for m and solve.
\(\tt 0.25(20)=30\\30 \div 15 = 2\)
We still end up with the same result: $2.00 for 120 minutes.
PLS HELP I WILL EVEN BRAINLY (even tho I need two answers for that) I WILL EVEN BE UR FRIEND PLSSS HELPPPP!!!!
What are all the factors of the number 33. 1, 3, 14, and 33 1, 6, and 33 1, 3, 11, and 33 1, 2, 16, and 33?!
Answer: 1,3,11
Step-by-step explanation:
I bet yall gettin tired of me-
Sry but---
H. e. l. p.
Answer: increase
Step-by-step explanation:hope this helps you
Could someone help me fast
Answer:
A movie is $2.5
A video game is $6
Step-by-step explanation:
Pre-SolvingWe are given that Ann had rented 2 movies and 5 video games for a total of $35.
We also know that she also rented 8 movies and 3 video games for a total of $38.
We want to know how much a movie costs, and how much a video game costs.
If a movie costs x dollars, then a video game costs y dollars.
This means that costwise, 2 movies will cost 2x, and 5 video games will be 5y.
8 movies will cost 8x, and 3 video games will cost 3y.
So, we will have two equations:
2x + 5y = 35
8x + 3y = 38
We now have this system of equations, which we can solve.
Let's solve this by elimination.
To eliminate, we need to clear one of the variables, and solve for the other one.
To do this, we need to make sure that one variable has the same coefficient with opposite signs (e.g. -3x and 3x). We might need to multiply one equation by a number in order to achieve this.
We can multiply 2x + 5y = 35 by -4.
-4(2x + 5y) = -4(35)
-8x - 20y = -140
We can rewrite the equations:
-8x - 20y = -140
8x + 3y = 38
They can be added together. The result will be:
-17y = -102
Divide both sides by 017.
y = 6
We found y, but now we need to find x.
We can substitute 6 as y into 2x + 5y = 35 or 8x + 3y = 38 to find x.
Taking 2x + 5y = 35 for instance:
2x + 5(6) = 35
2x + 30 = 35
Subtract 30 from both sides.
2x = 5
Divide both sides by 2
x = 2.5
Recall that x = price of a movie, and y = price of a video game.
Therefore, a movie is 2.5 dollars, and a video game is 6 dollars.
20 points to whoever gets these right!! <3
Answer:
1st one 8/20
Step-by-step explanation:
The tape diagram below represents 100\%100%100, percent.
What percent is represented by the shaded area?
Answer:
Step-by-step explanation:
Well the answer is 40 cause you count by 20 so if you in 20 t o times then you would get 40 percent
pls helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Answer:
second, third and fifth are true
Step-by-step explanation:
Bradley has a coupon for 15% off the price of a computer. The sales tax is 8%.
How much money did Bradley save, including sales tax, by using his coupon?
(Total cost of the computer with sales tax and coupon is $454.41)
Answer: $31.81
Step-by-step explanation:
First figure out how much the sales tax was
454.41x0.8=36.35
Then figure out how much the coupon subtracted off the total price
454.41x0.15=68.16
Subtract 68.16 by 36.35
68.16-36.35=31.81
The circumference of a circular park is approximately 18 feet. What is the approximate area inside the circular park?
Answer:
25.685 square feet.
Step-by-step explanation:
Circumference = 2 * π * radius
From this, we can derive the formula for the radius:
radius = Circumference / (2 * π)
Let's substitute the value of the circumference and calculate the approximate radius:
radius = 18 / (2 * π)
radius ≈ 18 / (2 * 3.14159)
radius ≈ 2.865 feet
Now that we have the approximate radius, we can calculate the area:
Area ≈ π * radius²
Area ≈ 3.14159 * (2.865)²
Area ≈ 3.14159 * 8.193225
Area ≈ 25.685 square feet
Therefore, the approximate area inside the circular park is approximately 25.685 square feet.
I need some help please
Answer:
r=10
Step-by-step explanation:
y=rx
r equals 10
y equals r times x
3x10=30
10x10=100
16x10=160
PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST!!
!!
Answer:
The first one
Step-by-step explanation:
please help me. the answers are: A. 47 1/4 ft^3
B. 94 1/2 ft^3
C. 189 ft^3
D. 378 ft^3
Answer:
C. 189 ft^3
Step-by-step explanation:
hope this helps
A gardener spread 2/3 of a bag of mulch evenly over his 6 equal-sized vegetable beds. How much mulch did he put on each vegetable bed?
Write your answer as a fraction or as a whole or mixed number.
Answer: 1/9
Step-by-step explanation: We can start the problem by using the concept of unit rate.
We know that the gardener spread 2/3 of a bag of mulch over his 6 vegetable beds. To find the amount of mulch per bed, we can divide the total amount of mulch by the number of beds.
So, the unit rate of mulch per bed is (2/3) / 6 = 1/9 of a bag of mulch.
So, the gardener put 1/9 of a bag of mulch on each vegetable bed.
Answer: 1/9
Step-by-step explanation:
If it was one bag, it would have been 1÷6 and the answer would have been 1/6 for each vegetable bed.
So if we do the same with 2/3, this is (2/3)/6. Let’s try this:
=\(\frac{2}{3}\)÷\(\frac{6}{1}\)
=\(\frac{2}{3}\)×\(\frac{1}{6}\)
=\(\frac{2}{19}\)
=\(\frac{1}{9}\)
Therefore, the gardener put 1/9th of the bag of mulch on each vegetable bed.
help plz help plz help plz help plz
Answer:
Step-by-step explanation:
21. 136° and b are supplementary, meaning they have a sum of 180°. This means that 136° + b = 180° → b = 44°.
22. Again, the angles are supplementary which means that 61° + b = 180° → b = 119°.
23. Again, they are supplementary which means that x - 22° + 135° = 180° → x + 113° = 180° → x = 67°.
24. I'm pretty sure you get the gist of this. 6x + 3° + 87° = 180° → 6x + 90° = 180° → 6x = 90° → x = 15°
Hope this helps!
Answer:
139o
Step-by-step explanation:
HELP ASAP I WILL MARK BRAINLIESTTTT
Answer:
6 inchStep-by-step explanation:
Volume = l³
l = ∛A
l = ∛216
i = 6
-----------------------
check
V = l³
V = 6³
V = 216 cubic inches
A maintenance worker needs to wax a restaurant floor shaped like the image shown.
A six-sided figure. There is a horizontal base of 28 feet then another horizontal base below it of 16 feet. The longest side is to the right and is 32 feet. The top is 24 feet. There is a perpendicular from the vertex of the top to the first base of 28 that is labeled 12 feet.
If the wax cost $2.25 a square foot, how much will the wax cost to cover the floor?
$3,096
$2,106
$1,638
$1,530
The wax cost to cover the floor is $1368.
What is area?Area is the amount of space occupied by a two-dimensional figure. In other words, it is the quantity that measures the number of unit squares that cover the surface of a closed figure. The standard unit of area is square units which is generally represented as square inches, square feet, etc.
Given that, A six-sided figure. There is a horizontal base of 28 feet then another horizontal base below it of 16 feet.
Here, in the figure
Triangle has base= 4 feet and height = 12 feet
Area = 1/2 ×4×12
= 24 square feet
Area of rectangles
Area of rectangle horizontally located is
Area = Length×Width
= 24×12
= 264 square feet
Area of rectangle vertically located is
Area = 20×16
= 320 square feet
Total Area = 24+264+320
= 608 square feet
The wax cost $2.25 a square foot
Total cost = 608×2.25
= $1368
Therefore, the wax cost to cover the floor is $1368.
Learn more about the area here:
https://brainly.com/question/27683633.
#SPJ2
Add. 5/6 + 7/8 + 3/4 Enter your answer in the box as a mixed number in simplest form.
Answer:
2 11/24
Step-by-step explanation:
Whole number is 2 and 11/24 is fraction
Answer: 2 11/24
Simplify to common denominator , and then add, ( the numerator)
PLEASE HURRY!!!
Shaquille, Lyle, and Amanda collect stamps. Shaquille has one-half the number of stamps that Lyle has. Amanda has two-thirds as many stamps as Lyle. Together they have 364 stamps. How many stamps does Amanda own?
Answer:
Amanda has 112 stamps
proof:
Lyle has 168 stamps
Shaq has 84 stamps
Step-by-step explanation:
S = number of stamps Shaquille has
L = number Lyle has
A = number Amanda has
S = 1/2L
A = 2/3L
S + L + A = 364
substituting for S and A
1/2L + L + 2/3L = 364
reduce
2 1/6L = 364
divide both sides by 2 1/6
L = 168
S = 1/2(168) = 84
A = 2/3(168) = 112
An American traveling in Japan wishes to exchange American money for Japanese money. If the exchange rate is $1 = 80 yen, then how many dollars will the traveler need to purchase 10,000yen?
Answer: $125
Step-by-step explanation:
1/80=x/10,000
10,000/80=125
Hope this helped!
Answer:125 yen
Step-by-step explanation:
Ratio and proportion
Ratio=1:80=x:10,000
x represents dollars which is unknown
1/80=x/10,000
Then you cross multiply
80x=10,000
80x/80=10,000/80
x=125
Therefore,$125 will give you 10,000yen
Answer all of these 50 points and brainliest
7. -9 5/8
8. 3/14
9. 1
10. -2 7/8
11. 18/31
12. -16/27
1. -9/10
2. 1 17/21
3 -57/14
4. 29/30
5. 3 9/10
6. 5 17/24
Brainliest please
Evaluate the expression for the given value of the variable
39 +1/8n=?
n= - 1/2
need help big time.. this is due in 5 mins pls help
Answer:
top on is 24$ the bottom one is 7 and the other one is also 7 as c stands for coast
could someone help me with this? it'd be very appreciated!
Answer:
47,759
Step-by-step explanation:
77 + 216 x 326 then divide by 2
Don't do this for the points, please.
There is a proportional relationship between the cost of the movie subscription and the number of months a person has had the service. For 12 months the cost is $95.88. The point (6, 47.94) is on the line.
Label the x-axis and y-axis appropriately.
Write an equation that represents the proportional relationship between months and cost. Use the variable “m” for months and “c” for cost.
What does the “6” mean in the point (6, 47.94) in terms of the situation?
What does the “47.94” mean in the point (6, 47.94) in terms of the situation?
Answer:
c=7.99m
6 is the number of months
47.94 is the cost per 6 months
Step-by-step explanation:
95.88/12=7.99
Three out of 5 students at Maria's school participate in a school club or sport. There are 475 students at marias school how many of them can be expected to participate in a school club or sport
kaylie and her family have decided to go on a mountain biking trip. use the graph tp draw a graph that represents their trip.
In one hour they rode one mile up the mountain. the next two hours they rode an additional three miles up the mountain. next, they stopped to have a lunch for an half hour. after lunch they rode two more miles up the mountain for two hours. finally they rode back to the bottom of the mountain in two hours.
Answer:
1234567891011121314151617
Answer:
where is the question?
Step-by-step explanation: