Answer:
1= -9
2=-32
3=-10
Step-by-step explanation:
Hope this helps! best of luck!!
1. (-9)
2. (-4)
3. (-10)
4. 45 DEGREES
5. choice a
how many rows and columns are in a 4x3 matrix?
(simple question)
Hey there!
\(Answer:\boxed{\text{4 rows and 3 columns}}\)
\(Explanation:\)
A matrix has 4 rows and 3 columns. 4 rows means it has 4 system of equations and 3 columns means 3 variables in the system of equations. 3 columns means like x, y, z.
Hope this helps!
Answer:
3
Step-by-step explanation: e3
a person stands on a scale in an elevator. as the elevator starts, the scale has a constant reading of 590 n. as the elevator later stops, the scale reading is 386 n. assume the magnitude of the acceleration is the same during starting and stopping.
Assuming the person's weight and magnitude, we can estimate their weight to be 491N.
What do we mean by magnitude?A mathematical object's magnitude or size defines whether it is greater or smaller than other items of its kind.
In formal terms, an object's size can be thought of as the outward manifestation of an ordering—of the class of objects to which it belongs.
So, the person's weight will be:
The scale calculates the floor's usual upward force on the passenger.
The most force is produced when going up (when starting an upward trip or ending a downward trip).
The normal force is lowest when there is a downward acceleration.
Regarding any such situation
∑F y =ma y changes to +391Nmg = ma for halting and +591Nmg=+ma for starting. (Where a represents the size of the acceleration.)
Add these two simultaneous equations to eliminate a and determine mg:
+591N−mg+391N−mg=0
OR
982N–2mg=0
Fg = mg = 982N/2 = 491N
Therefore, assuming the person's weight and magnitude, we can estimate their weight to be 491N.
Know more about magnitude here:
brainly.com/question/24468862
#SPJ4
Complete question:
A person stands on a scale in an elevator. As the elevator starts, the scale has a constant reading of 591N. As the elevator later stops, the scale reading is 391N. Assuming the magnitude of the acceleration is the same during starting and stopping, determine the weight of the person.
HELP PLS 20 POINTS !!!!
Use the diagram to find the measures of all the angles, given that m<1 = 76º.
Answer:
m∠2 = 104°
m∠3 = 76°
m∠4 = 104°
Step-by-step explanation:
∠1 and ∠3 are vertical angles
That means they are of the same value.
∠2 and∠4 are also vertical angles and we can find the value like this:
Sum of all angles = 360°
Total value of found angles = 152°
Number of angles need to be found = 2x (note: this is 2x because both angles are the same)
Equation = 360 - 152 = 2x
208 = 2x
x = 208/2
x = 104
So angle m∠4 = 104°
and m∠2 = 104°
There are 6 mice in an attic. Their population is growing at a rate of12% per month.a. Write an exponential growth function to model this situation.
general equation of a population is
\(y=a(1+\frac{b}{100})^x\)where a is the initial population and b the percent of growing
then replacing a=6 and b=12
\(y=6(1+\frac{12}{100})^x\)and simplify
\(\begin{gathered} y=6(1+0.12)^x \\ y=6(1.12)^x \end{gathered}\)
Slope is -6 and (1,9) is on the line.
The equation of the line in point slope form is:
Answer:
y-9=-6(x-1)
Step-by-step explanation:
Answer:
these is the answer ;)
Could someone please help meh? I’m testing and I need help x-x
Rewards- Brainliest and 15+
Answer:
19$
Step-by-step explanation:
16 + 10 = 26 + 5 = 31
he wins 50
50 - 31 = 19
He's left with 19 dollars out of 50 after he pays everyone back .
Answer:
D) 19
Step-by-step explanation:
Add 5+10+16=31
Subtract 50-31=19
HELP ASAP PLSSSSSSS!!
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Segment XZ bisects segment AC
the standard deviation of the data summarized in the given frequency distribution. 11) The manager of a bank recorded the amount of time each customer spent waiting in line during peak business hours one Monday. The frequency distribution below summarizes the results. Find the standard deviation. Round your answer to one decimal place. Waiting time (minutes) Number of customer 0-3 9 4-7 16 8-11 15 12-15 8 16-19 0 20-23 2 A) 4.8 min B) 7.0 min C
To find the standard deviation of the data summarized in the given frequency distribution, we can perform the following calculations. The table provides the necessary calculations for the standard deviation of the data summarized in the given frequency distribution:
Waiting time (minutes) Number of customer Midpoint (x) of Class Boundary of Class
f(x) 0-39 (0+3)/2=1.5 -0.5, 3.5+1.5 (9) (1.5) (9) = 13.5
4-7 16(4+7)/2=5.5 -3.5, 7.5+3.5 (16) (5.5) (16) = 88.0
8-11 15(8+11)/2=9.5 -7.5, 11.5+7.5 (15) (9.5) (15) = 213.75
12-15 8(12+15)/2=13.5 -11.5, 15.5+11.5 (8) (13.5) (8) = 91.875
16-20 2(16+20)/2=18 -16, 20+16 (2) (18) (2) = 92
Sum 60 (363.2)
Mean = Sum of (f(x)) / Sum of (f) = 363.2 / 60 = 6.0533
The variance, σ², can be calculated using the formula [Sum of (f(x²)) - {Sum of (f(x))² / Sum of (f)}] / (Sum of (f) - 1). Plugging in the values, we get:
σ² = [1103.2 - {363.2² / 60}] / (60 - 1) = 104.36
The standard deviation, σ, can be calculated using the formula √σ². Hence, the standard deviation of the data summarized in the given frequency distribution is approximately 10.2 minutes.
Know more about standard deviation here:
https://brainly.com/question/13498201
#SPJ11
What is the estimate for 38? in Estimate roots?
A triangle is formed by the building's height and shadow. Another triangle is formed by the flagpole's height and shadow. Using the following diagram, find the height of the building. Show work.
Answer:
475 ft
Step-by-step explanation:
\(\frac{x}{25}\) = \(\frac{38}{2}\)
cross multiply
2x = 950
x = 475
The height of the building is 475 ft.
What are similar triangles?In similar triangles, corresponding sides are always in the same ratio.
Given that, a triangle is formed by the building's height and shadow. Another triangle is formed by the flagpole's height and shadow.
The triangles are forming similar triangles,
Let the height of the building be x
Therefore, x/25 = 38/2
x = 475
Hence, The height of the building is 475 ft.
For more references on similar triangles, click;
https://brainly.com/question/25882965
#SPJ2
please answer as soon as possible, and show work
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Your intervals are x=-2, and x=0. In this case, x=-2 will be a, and x=0 will be b.
To find the average rate of change, you have to first find f(-2) and f(0)
\(f(-2)=1-3(-2)^2\\f(-2)=1-3(4)\\f(-2)=-11\\\)
Then, f(0)
\(f(0)= 1-3(0)^2\\f(0) = 1-3(0)\\f(0) = 1\)
Now you know f(-2) is -11, and f(0) is 1.
Next, you plug these into the average rate of change formula, which is
\(\frac{f(b)-f(a)}{b-a}\)
Flug in -11 and 1 on the numerator, and -2 and 0 on the denominator.
\(Average = \frac{(1)-(-11)}{(0)-(-2)} \\\\\)
\(Average =\frac{12}{2} \\Average = 6\)
Polygons in the coordinate
In order to know if a triangle is a right triangle on a coordinate plane, you can find the lengths of all three sides of the triangle using the distance formula and apply the Pythagorean theorem.
How to know if it's a triangleFind the lengths of the three sides of the triangle using the distance formula.
Once you have the lengths of the sides, check if any of the three sides satisfy the Pythagorean theorem, which states that in a right triangle, the square of the length of the hypotenuse (the longest side) is equal to the sum of the squares of the other two sides. In other words, if a² + b² = c², where c is the longest side, then the triangle is a right triangle.
If one of the sides satisfies the Pythagorean theorem, then the triangle is a right triangle.
Learn more about triangle on
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ1
what are the terms a0, a1, a2, and a3 of the sequence {an}, where an equals a) 2n 1? b) (n 1)n 1? c) n/2? d) n/2 n/2?
When a\(_{n}\) = \(2^{n}\)+ n, a₀ = 1, a₁ = 3, a₂ = 6, and a₃ = 11
When a\(_{n}\) = n^(n+1)!, a₀ = 0, a₁ = 2, a₂ = 2⁶, and a₃ = 3²⁴
When a\(_{n}\) = [n/2], a₀ = 0, a₁ = 1/2, a₂ = 1, and a₃ = 3/2
When a\(_{n}\) = [n/2] + [n/2], a₀ = 0, a₁ = 1, a₂ = 2, and a₃ = 3/2
Number sequence
A number sequence is a progression or a list of numbers that are directed by a pattern or rule.
Here,
a₀, a₁, a₂, and a₃ are terms of a sequence
from option a, a\(_{n}\) = \(2^{n}\)+ n
⇒ a₀ = 2⁰+ 0 = 1+0 = 1
⇒ a₁ = 2¹+ 1 = 2+1 = 3
⇒ a₂, = 2²+ 2 = 4+2 = 6
⇒ a₃ = 2³+ 3 = 8 +3 = 11
from option b, a\(_{n}\) = n^(n+1)!
⇒ a₀ = 0^(0+1)! = 0
⇒ a₁ = 1^(1+1)! = 2² = 2
⇒ a₂, = 2^(2+1)! = 2^(3)! = 2⁶ [ ∵ 3! = 6 ]
⇒ a₃ = 3^(3+1)! = 3^(4)! = 3²⁴ [ ∵ 4! = 24 ]
from option c, a\(_{n}\) = [n/2]
⇒ a₀ = [0/2] = 0
⇒ a₁ = [1/2] = 1/2
⇒ a₂, = [2/2] = 1
⇒ a₃ = [3/2] = 3/2
from option d, a\(_{n}\) = [n/2] + [n/2]
⇒ a₀ = [0/2] + [0/2] = 0
⇒ a₁ = [1/2] + [1/2] = 1/2 + 1/2 = 1
⇒ a₂, = [2/2] + [2/2] = 1 + 1 = 2
⇒ a₃ = [3/2] + [3/2] = 6/4 = 3/2
Learn more about Number sequence problems at
https://brainly.com/question/28680939
#SPJ4
The Complete Question is -
What are the terms a₀, a₁, a₂, and a₃ of the sequence {a\(_{n}\)}, where a\(_{n}\) is where a\(_{n}\) equals
a. \(2^{n}\) + n b. n^(n+1)!
c. [n/2] d. [n/2] + [n/2]
Help me.... math, I hate it :(
Step-by-step explanation:
rect 1 with length and width as x and y
rect 2 with length and width as kx and ky
a) they are similar because kx/x = ky/y =k
sides are in a proportion,angles are obviously equal to 90°
b) perimeter of rect 1 = 2(x+y)
perimeter of rect 2 = 2(kx+ky)
(2k(x+y))/(2(x+y))= k
c) area of rect 1 = x*y
area of rect 2 = kx*ky = k^2*x*y
area 2/area 1 = k^2
hence the proof
wax question
volume of wax cube which are melted = 4^3= 64
volume of square pyramid = a^2 *(h/3)
a = area of base = 81
v = 81*10/3= 810/3= 270
no of wax cubes required = 270/64 = 4.24 cubes
Solve this equation for me plz
5/6 + 3/2 = 2
Answer:
7 = 6
Step-by-step explanation:
\( \frac{5}{6} + \frac{3}{2} = 2\)
\( \frac{5 + 9}{6} = \frac{14}{6} = \frac{7}{3} \)
\( \frac{7}{ 3} = 2 \\ = \frac{7}{3} = \frac{2}{1} \\ = 7 \times 1 = 2 \times 3 \\ 7 = 2 \times 3 \\ 7 = 6\)
\( = 7 = 6\)
A crystallographer measures the horizontal spacing between molecules in a crystal. The spacing is 14.4 nm. What is the total width of a crystal in millimeters 105 molecules across
The total width of the crystal as calculated from the given data is 0.001512 mm.
The spacing as given is 14.4 nm ,
on converting it into meters we get,
= 14.4 * 10^(-9) m
As we know,
1 mm = 1 * 10^(-3) m
Therefore,
14.4 nm * 105 = 1,512 nm
= 1.512 micrometers
= 0.001512 mm
or we can say that ,
1.512 * 10^(-3) mm
Therefore, the total width of crystal as calculated is 0.001512 mm.
A crystal which is also known as a crystalline solid, is a solid material in which the constituents are atoms, molecules, or ions, they are arranged in a highly ordered microscopic structure, forming a crystal lattice that extends in all directions.
To learn more about crystals
brainly.com/question/13008800
#SPJ4
The radius of a cylinder is 3 inches, and the cylinder's height is 10 inches. What is the exact volume of the cylinder?
Answer:
282.74in
Step-by-step explanation:
simplify (b - 7) + (3b - 9)
Answer:
2b+ 9
Step-by-step explanation:
(7−b)+(3b+2)
We can solve this pretty quickly using the order of operations:
P: Parentheses
E: Exponents
M: Multiplication
D: Division
A: Addition
S: Subtraction
P: Parentheses. There is nothing to simplify inside the parentheses, so we can get rid of them
=7−b+3b+2
There are no exponents, multiplication, or division so we can skip those.
Addition/Subtraction will occur if we simply add or subtract like terms. First, it may be helpful to combine like terms so that they are next to each other:
=7+2+3b−b
=9+2b or 2b+9
Which type of change or reaction always results in a new substance?
chemical change
all answers are wrong
phase change
physical change
Answer:
Chemical Change-
Monica deposits $100 into a savings account that pays a simple interest rate of 3.3%. Paul deposits $200 into a savings account that pays a simple interest rate of 2.1%. Monica says that she will earn more interest in 1 year because her interest rate is higher. Is she correct? Justify your response.
\(~~~~~~ \stackrel{\textit{\LARGE Monica}}{\textit{Simple Interest Earned}} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$100\\ r=rate\to 3.3\%\to \frac{3.3}{100}\dotfill &0.033\\ t=years\dotfill &1 \end{cases} \\\\\\ I = (100)(0.033)(1) \implies I = 3.3 \\\\[-0.35em] ~\dotfill\)
\(~~~~~~ \stackrel{\textit{\LARGE Paul}}{\textit{Simple Interest Earned}} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$200\\ r=rate\to 2.1\%\to \frac{2.1}{100}\dotfill &0.021\\ t=years\dotfill &1 \end{cases} \\\\\\ I = (200)(0.021)(1) \implies I = 4.2\)
well, Monica needs to check more closely what was in that last cup of coffee she drank, she's hallucinating.
Rachel scored 19 out of 20. What is Rachel's score as a percentage?
95%
Explanation: 19 x 5
I need help with this 2
The exact volume of the cylinder is 1,846.32 cubic inches
The exact volume of the cone is 615.44 cubic inches The approximate volume of the cone to the nearest tenth is 615.4 cubic inches What is the volume of the cylinder and cone?Cylinder:
Radius, r = 7 in
Height, h = 12 in
Cone:
Radius, r = 7 in
Height, h = 12 in
Volume of a cylinder = πr²h
= 3.14 × 7² × 12
= 3.14 × 49 × 12
= 1,846.32 cubic inches
Volume of a cone = 1/3πr²h
= 1/3 × 3.14 × 7² × 12
= 1/3 × 3.14 × 49 × 12
= 1,846.32/3
= 615.44 cubic inches
Hence, the approximate volume of the cone to the nearest tenth is 615.4 cubic inches
Read more on volume of a cone:
https://brainly.com/question/1082469
#SPJ1
2x + y = 14
x + 2y = 16
Answer:
Answer:
x= −1/2 y+7
Step-by-step explanation:
Let's solve for x.
2x+y=14
Step 1: Add -y to both sides.
2x+y+−y=14+−y
2x=−y+14
Step 2: Divide both sides by 2.
2x
2
=
−y+14
2
x=
−1
2
y+7
Determine the multiplicity of the roots of the function k(x) = x(x + 2)3(x + 4)2(x − 5)4. 0 has multiplicity −2 has multiplicity −4 has multiplicity 5 has multiplicit
Answer: with multiplicity 5.
Step-by-step explanation:
The area of a trapezoid can be found using the expression
1/2h(b1+b2)
where h is the height and b1 and b2 are the lengths of the bases
a trapezoid has a height of 12 units and bases or (2x+3) and (3x+1).
which expression represents the area of the trapezoid?
answer options:
5x+4
6x+3
30x+42
60x+48
The area of the trapezoid is 30x + 42. Option C
How to determine the expressionThe formula for calculating the area of a trapezoid is expressed as;
A = 1/2h(b1+b2)
Such that the parameters are enumerated as;
A is the areab1 and b2 are the bases of the trapezoidh is the height of the trapezoidNow, substitute the values, we get;
Area = 1/2 × 12(2x + 3 + 3x + 4)
collect the like terms, we have;
Area = 6(5x + 7)
Expand the bracket, we get;
Area = 30x + 42
Learn more about area at: https://brainly.com/question/25292087
#SPJ1
The temperature at 3am
was -9°F. The temperature
at 3pm increased to 20°F.
What was the change in
temperature from 3am to
3pm?
Answer:
29°F
Step-by-step explanation:
20 - (-9)= 20 + 9
= 29°F
You pay $63.43 for a video
game. The amount includes a
tax of $3.48. Which equation can
be used to find c, the cost of the
video game before tax?
As a result, the following calculation can be used to determine c, the game's price before taxes , and c has a value of 59.95.
what is equation ?A mathematical assertion that demonstrates the equality of two statements is called an equation. Mathematical operations like addition, subtraction, multiplication, and division may be used, and it typically includes one or more variables. Example: The equation 3x + 5 = 14 demonstrates that the product of three times the x and five is equivalent to fourteen. Find the number of x that causes the equation to hold true in order to solve the equation.
given
Let's write c for the video game's price before taxes.
We are aware that the entire cost of the video game, with taxes included, is $63.43. Additionally, we are aware that the fee is $3.48.
We can therefore construct the following equation:
c + 3.48 = 63.43
We can take 3.48 away from both sides and separate c on one side as follows:
c + 3.48 - 3.48 = 63.43 - 3.48
c = 59.95
As a result, the following calculation can be used to determine c, the game's price before taxes , and c has a value of 59.95.
To know more about equation visit:
https://brainly.com/question/649785
#SPJ1
Before the celebration for
Groundhog Doy, the city
set up on hexogonal
barner around the park. If
each side of the barrier
was 145 yards long, how
mony feet of fencing were
used to create the barrier?
Answer:
Doin it for the bag!!
someone pls help, this question has me so confused!
Dawn maps out several locations in her town, with distances and angles between them. Two triangles are formed within the map.
To conclude that these triangles are congruent by SAS Congruence Postulate, what must the distance between the school and the park be?
Hospital 3.2 miles
54
4.5 miles,
Z
54°
School
Park
Distance = miles
Grocery
store
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Finish
The required distance must be equal to 3.2 miles between the school and the park.
Given that,
Dawn maps out several locations in her town, with distances and angles between them. Two triangles are formed within the map. To conclude that these triangles are congruent by SAS Congruence Postulate,
In congruent geometry, the shapes that are so identical. can be superimposed to themselves.
Here,
As both, the triangle is congruent by SAS Congruence Postulate,
The distance between the park and school in the congruent grocery stores and hospital
So,
The distance between the park and the school ≅ 3.2 miles
Thus, the required distance must be equal to 3.2 miles between the school and the park.
Learn more about congruent geometry here. https://brainly.com/question/12413243
#SPJ1
Mike finds a deal with a yearly interest rate of 20%, how much is the monthly interest rate?
Answer: The monthly interest rate is 1.67%.
Step-by-step explanation: To find the monthly interest rate, we need to divide the yearly interest rate by the number of months in a year. Since there are 12 months in a year, we can divide the yearly interest rate by 12 to get the monthly interest rate.
The monthly interest rate can be calculated as:
Monthly interest rate = Yearly interest rate / 12
In this case, the yearly interest rate is 20%. So, the monthly interest rate can be calculated as:
Monthly interest rate = 20% / 12 = 1.67%
Therefore, the monthly interest rate is 1.67%.