Answer:
F. 896 G.627.2
Step-by-step explanation:
Take 896 and multiply it by 70% if u want u can use a calculator.
sorry but... I HAVE AN OTHER SLOPE THINGY
there's only 2 more after this one, I promise
Step-by-step explanation:
1. we can find the slope of the line using this formula:
\(\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\)
y2, y1, x2, x1 are constants from the two coordinates given, so we just plug them into the formula
\(\frac{-13-19}{-1-3}\)
now we evaluate on both ends of the fraction
\(\frac{-32}{-4}\)
simplify
\(8\)
the slope is 8
2. we are given a graph which means we can simply count the slope
the slope means:
\(\frac{rise}{run}\)
which is the change in y over the change in x , this means that we can start at a coordinate and count the slope
using this method, we get a slope of 2
3. the slope is the change in y over the change in x. the y values are decreasing by -8 while the x values are increasing by ones
this means our slope is
\(\frac{-8}{1}=-8\)
4. we just have to use the aforementioned slope formula above
\(\frac{8-(-10)}{0-9}\)
evaluate
\(\frac{18}{-9}\)
simplify
\(-2\)
the slope is -2
Mona, Tabitha, and Reid are at a frozen yogurt shop. At the shop, frozen yogurt and toppings are charged by the ounce. The following table shows the weight and cost of each person's bowl.
A. What does the yogurt shop charge per ounce?
B. What should Reid's bowl cost?
Answer:
A.$0.45
B.$3.51
Answer:
Step-by-step explanation:
A. They will charge forty-five cents per ounce.
B. They will charge Reid $3.51 for her bowl.
How did you decide where to place your line of best fit? Describe your reasoning.
Based on your data, describe the relationship between age and the number of U.S. states a person can name in 60 seconds.
Do you see any areas in your data or points that could be considered clusters or outliers? Explain your answer in complete sentences.
Trolls will be reported
Answer:So I don’t know the other 5 points because you didn’t give the data about the age and number of US states named in 60 seconds, but using the 5coordinate points you gave, I was able to make this line of best fit.
So basically the units are counting up by 5.
The x axis is age in years and y axis is the number of US states named in 60 seconds.
Since you didn’t give me the data to make the other 5 points, I can’t really answer the last question, but from the graph that I did make, there are no points that would be considered outliers, and there are no clusters in sight.
(BTW THIS IS IMPORTANT!! - when you use the data to add the other 5 points, there might be an outlier or more then one outlier. And there might be a cluster. Just look at it after you graph the last 5 and change the answer I gave you if there is an outlier or cluster)
Step-by-step explanation:
Need it asap please and thank you, will give brainly if correct
Answer:
Step-by-step explanation:
(a) EAF
(b) ∠CAB
(c) ∠CAE
(d) ∠CAD
Hope it helped. Pls mark me the BRAINLIEST! Don't fool pls
Can u figure out the surface area and volume i will give brainlest
Answer:
Volume: 120
SA: 400
Step-by-step explanation:
Volume = Bh
Volume = (1/2 x b x h) h
Volume = (1/2 x 6 x 4) 10
Volume = 120
SA = 2B + Ph
SA = 2(1/2 x b x h) + (s + s + s)h
SA = 2(1/2 x 6 x 4) + (5 + 5 +6) 10
SA = (24 + 16) 10
SA = 40 x 10
SA = 400
Answer:
V:240
S: 400
im think that its right
How to find the altitude of an equilateral triangle if the side of length is given?
Answer:
Step-by-step explanation:
The main application use of altitude is that it is used for area calculation of the triangle, i.e. area of a triangle is (½ base × height). ...
For an obtuse-angled triangle, the altitude is outside the triangle. ...
Therefore, the Altitude (Height) of an equilateral triangle = h = (√3/2) × s.
Easy math question, earn points! Quickest answer gets points.
Step-by-step explanation:
an = 3* (sqrt 2)^(n-1) = 192 solve for n
sqrt(2)^(n-1) = 64
n-1 = log 64 / log (sqrt 2) = 12
n = 13
Diego’s history teacher writes a test for the class with 26 questions. The test is worth 123 points and has two types of questions: multiple choice worth 3 points each, and essays worth 8 points each.
How many essay questions are on the test? Explain your reasoning.
The tape diagram below represents 100\%100%100, percent.
What percent is represented by the shaded area?
Answer:
Step-by-step explanation:
Well the answer is 40 cause you count by 20 so if you in 20 t o times then you would get 40 percent
Classify each pair of numbered angles. 100 points!
The answer is perfectly accurate
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Answer:
just relax take ur time and breath or just look it up
Step-by-step explanation:
inhale
exhale
you got this my friand
Use the spinner to find the theoretical probability of the event.
The theoretical probability of spinning a 1 is
Answer:
3/8
Step-by-step explanation:
There are 8 options, are 3 of them are ones. This means there is a 3 in 8, or 3/8 chance of spinning a one.
SOMEONE PLZ HELP ME WITH THIS
The stem-and-leaf plot displays data collected on the size of 15 classes at two different schools.
Mountain View School Seaside School
0 5, 8
9, 8, 2, 0 1 0, 1, 2, 5, 6, 8
8, 7, 6, 5, 5, 4, 4, 3, 1, 0 2 5, 5, 7, 7, 8
0 3 0, 6
Key: 2 | 1 | 0 means 12 for Mountain View and 10 for Seaside
Part A: Calculate the measures of center. Show all work. (2 points)
Part B: Calculate the measures of variability. Show all work. (1 point)
Part C: If you are interested in a smaller class size, which school is a better choice for you? Explain your reasoning. (1 point)
Harry liked to collect old movies. On 4 different days, he bought 2 movies. On 2 other days, he bought 3 movies each day. After that he sold 2 sets of 2 movies. He figured out how many he had total, and then he divided that total into 2 groups to put onto his shelves. How many did he put on each shelf? Choose the expression that best matches this situation.
Answers:
A. [4 x 2 + 2 x 3 – 2 x 2 ÷ 2]
B. [4 x 2 + 2 x 3 – 2] x 2 ÷ 2
C. [(4 x 2) + (2 x 3) – (2 x 2)] ÷ 2
D. [(2 x 2) + (2 x 3) – (4 x 2)] ÷ 2
Answer:
I think C. is the correct answer tell me if I'm wrong though
Step-by-step explanation:
Can I get a explaination?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Since it is |-3.25|, then it is 3.25 because of its absolute value (the lines around it).
Now that you know it's absolute value, look on a number line and find out where 3.25 is and it's in between 3.2 and 3.3
sorry if im wrong
Multiply the pairs of numbers and match them with their products. Tiles (-5)(4.2) (-7)(-3) (4) (5) (2.5)(-9) Pairs 22.5 21 -22.5 -21 111
Here are the pairs matched with their products:
- (-5)(4.2) matches with -21
- (-7)(-3) matches with 21
- (2.5)(-9) matches with -22.5
Pairs (4) and (5) do not have corresponding products in the given options.
If m is a positive integer, what is the least value of m for which 225 is a factor of 120m? Please explain your answer
OPTIONS:
A) 3
B) 5
C) 15
D) 25
E) 30
The least value of the variable 'm' will be 15. Then the correct option is C.
What is Algebra?Algebra is the study of abstract symbols, while logic is the manipulation of all those ideas.
The acronym PEMDAS stands for Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This approach is used to answer the problem correctly and completely.
If m is a positive integer. And the least value of m for which 225 is a factor of 120m.
Then the factor of the number 225 will be given as,
225 = 3 x 3 x 5 x 5
Then the factor of the number 120m will be given as,
120m = 2 x 2 x 2 x 3 x 5 x m
The least value of 'm' will be given as,
⇒ 3 x 5
⇒ 15
The least value of the variable 'm' will be 15. Then the correct option is C.
More about the Algebra link is given below.
https://brainly.com/question/953809
#SPJ2
Keira said that if 6 tickets are sold, there should be 2 tickets left. Is Keira correct?
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
The coordinate plane shows the positions of different places in a town. Each unit on the graph is equal to 1 block. Match the paths with their distances.
13 blocks
9 blocks
7 blocks
16 blocks
10 blocks
from school to the supermarket
from the park to the supermarket
to the baseball field
from home to the baseball field
from home to the park
to the supermarket
Answer:
a) 7 blocks
b) 16
c) 10
d) 13
Help me pls I really need help with this question also I need a Legit answer no answers that say hi or I don't know I NEED A REAL ANSWER PLS
Answer: the difference
Step-by-step explanation:
Answer:
Difference
Step-by-step explanation:
Sum is addition
quotient is division
product is multiplication
Solve both please 7th grade math
Volume
From the page you printed out, cut out the nets of the cubes labeled A and B. Fold the nets and tape or glue them together to make cubes.
Part A
What is the side length of cube A? Write the length in inches. (Use fractions if necessary.)
Part B
What is the volume of cube A?
Part C
What is the side length of cube B? Write the length in inches. (Use fractions if necessary.)
Part D
What is the volume of cube B? How many cubes identical to cube A are needed to fill cube B?
Answer:
Please provide the page that you printed.
Step-by-step explanation:
6 to the second power−2(5+1+3) equals?
Answer:
306
Step-by-step explanation:
6² = 36
36 - 2 = 34
Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)
5+1+3 = 9
34 x 9 = 306
Answer:
306
Step-by-step explanation:
6² = 36
36 - 2 = 34
Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)
5+1+3 = 9
34 x 9 = 306
Name the polygon show by the banner at the right. Determine if it appears to be regular or not regular.
Answer:
the name is isosceles triangle and it is not regular
Step-by-step explanation:
Answer:
it's a isosceles triangle and its not regular
Step-by-step explanation:
A label is placed around a soup can during manufacturing. If the label is represented by the rectangle in the figure, how many square inches is the label? Answer in terms of π.
image of a net drawing of a cylinder is shown as two circles each with a radius labeled 4 inches and a rectangle with a height labeled 7.6 inches
60.8π square inches
92.8π square inches
32π square inches
29.6π square inches
Answer:
60.8π square inches.
Step-by-step explanation:
The label is a rectangle that will be wrapped around a cylinder. So, the area of the label can be found by multiplying the height of the rectangle by the circumference of the cylinder. The circumference of the cylinder can be found by multiplying the diameter by π. Since the two circles in the figure represent the top and bottom faces of the cylinder, the diameter is 2 × 4 = 8 inches. Therefore, the circumference of the cylinder is 8π inches. Thus, the area of the label is:
7.6 × 8π = 60.8π square inches
Therefore, the label is 60.8π square inches.
Answer:
60.8π square inches
Step-by-step explanation:
Chain of thought reasoning: 1. The label is represented by the rectangle in the figure.
2. The area of a rectangle is equal to the width multiplied by the height or A = w x h.
3. The width of the rectangle is equal to the circumference of the circles.
4. The circumference of a circle is equal to 2πr, where r is the radius of the circle.
5. Therefore, the width of the rectangle is equal to 2π x 4 = 8π inches.
6. The height of the rectangle is 7.6 inches.
7. Therefore, the area of the rectangle is equal to 8π x 7.6 = 60.8π square inches.
Agnes and simone spend 2 hours painting 34 miniature figurines that they use to create artistic scenes.Adnes paint 14 figurines. What is the average rate at which simone paints?
Can anyone Solve this?
Answer:
Im pretty sure it is D.
Step-by-step explanation:
y divide 8 = 4.29 PLEASE HELP I FORGOT THE STEPS SO IF YOU PROVIDE EXPLANATION THEN BRAINLIST FOR YOU
Find the unit price of 8 mugs that cost $38.32 total
Answer:
4.79
Step-by-step explanation:
all together the total is 38.32
you want to find one so you do
38.32 ÷ 8 = $4.79
hope it helps!
$4.79 is the unit price of 8 mugs that cost $38.32
What is Division?Division is the opposite of multiplication. The Division process used to split a number into equal parts,
We need to find the unit price of 8 mugs that cost $38.32 total
The total price of 8 mugs is Thirty eight point three two.
We need to find the price of each mug.
To find this we have to use division.
division is a process of splitting a specific amount into equal parts.
Now divide $38.32 by 8 to find the unit price.
$38.32/8
$4.79
Hence, $4.79 is the unit price of 8 mugs that cost $38.32
To learn more on Division click:
https://brainly.com/question/21416852
#SPJ2