Picture included!!! Please help! Suppose a = 10 and b = 24. Give the value of each of the following. Give answers as integers or rounded to 2 decimal places as appropriate.
Answer:
A = 22.62°
B = 67.38°
c = 26
Step-by-step explanation:
\(a^2+b^2=c^2\\10^2+24^2=c^2\\100+576=c^2\\676=c^2\\26=c\)
\(\sin A=\frac{\text{Opposite}}{\text{Hypotenuse}}=\frac{10}{26}\\\\A=\sin^{-1}(\frac{10}{26})\\\\A\approx22.62^\circ\)<-- You can also use other trig ratios
\(B=180^\circ-(90^\circ+22.62^\circ)=180^\circ-112.62^\circ=67.38^\circ\)
There's no specific order in how to solve for A and B, so there may be more than one way to approach these solutions.
Help me please !! Please
Answer:
i believe the last one is right.
Question
After 3 hours, a popcorn stand had earned a profit of $25. After 6 hours, the profit was $70. Assuming a linear function.
write an equation in the form y = mx + b that shows the profit earned for selling popcorn for x hours.
The equation that shows the profit earned for selling popcorn for x hours is y = $15m - $20
From the equation of the linear function given y = mx + b
y indicates the profit earned and x represents the time in hours.
From the question,
After 3 hours, the popcorn stand earned a profit of $25.
∴ The equation becomes $25 = 3m + b ------ (1)
and after 6 hours, the profit was $70.
∴ The equation becomes $70 = 6m + b ------- (2)
Now, we will solve the two equations simultaneously
From the first equation
$25 = 3m + b
We can write that
b = $25 - 3m ------- (3)
Substitute this into the second equation
$70 = 6m + b
We get
$70 = 6m + ($25 - 3m)
$70 = 6m + $25 - 3m
$70 - $25 = 6m - 3m
$45 = 3m
∴ m = $45 ÷ 3
m = $15
Now, substitute the value of m into equation (3)
b = $25 - 3m
b = $25 - 3($15)
b = $25 - $45
b = -$20
∴ m = $15 and b = -$20
Putting these values into the equation y = mx + b we get
y = $15m +(- $20)
∴ y = $15m - $20
Hence, the equation that shows the profit earned for selling popcorn for x hours is y = $15m - $20
Learn more here: https://brainly.com/question/19511111
QUICK!!! 100 POINTS PLUS BRAINLIEST
Which statements about events in World War II are true?
Choose all answers that are correct.
Responses
German and Japanese scientists succeeded in breaking the Allies' most secret codes.
Nazi terror weapons, called V-1s and V-2s, killed thousands of people in Great Britain.
Germany's industries and cities were devastated by Allied bombing raids.
American forces used new types of ships to attack Japanese-held islands in the Pacific.
the range of the following relation R {(3, -2), (1,2), (-1,-1), (-1,2)} is
The range is the set of all possible y values. So we just list the y coordinates of each point. We only list each unique one ignoring any duplicates.
Answer:
Range:{ -2, -1,2}
Step-by-step explanation:
The range is the output values
They are normally put in order from smallest to largest
Range:{ -2, -1,2}
Why should you avoid investing all your money in familiar stocks?
A.
to increase the value of your returns
B.
to research unfamiliar industries that might reveal good investment opportunities
C.
to avoid selling at a loss
D.
to avoid diversifying into multiple investment options
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
The main reason for this is to research unfamiliar industries that might reveal good investment opportunities. When you conform to what you know, you fall into a comfort zone. This prevents you from taking the time to investigate and learn new things. In this scenario, investing everything in familiar stocks will prevent you from looking for new investment options in different industries which could have led to incredible investment opportunities. Therefore, it is a better choice to invest a large portion in safer familiar stocks but leave a certain percentage for riskier and newer investments.
Answer:
Why should you avoid investing all your money in familiar stocks?
A.
to increase the value of your returns
B.
to research unfamiliar industries that might reveal good investment opportunities
C.
to avoid selling at a loss
D.
to avoid diversifying into multiple investment options
Step-by-step explanation:
pls hurry!!
What is the value of x in the figure below? (3x +B) 35- 145 45 1 / 2 81
9~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1. Each letter in PENNSYLVANIA is written on a separate piece of paper and put into a
bag. You randomly choose a piece of paper from the bag.
a. What is the probability that you choose an N?
b. What is the probability that you choose an A?
c. What is the probability that you choose an E?
Answer:
A maybe
Step-by-step explanation: sorry if wrong
a. There are three N's in PENNSYLVANIA. The probability of choosing an N can be calculated as follows:
Probability of choosing an N = (Number of N's in the word) / (Total number of letters in the word)
Probability of choosing an N = 3 / 12
Probability of choosing an N = 1 / 4
Therefore, the probability of choosing an N is 1/4.
b. There are two A's in PENNSYLVANIA. The probability of choosing an A can be calculated as follows:
Probability of choosing an A = (Number of A's in the word) / (Total number of letters in the word)
Probability of choosing an A = 2 / 12
Probability of choosing an A = 1 / 6
Therefore, the probability of choosing an A is 1/6.
c. There is only one E in PENNSYLVANIA. The probability of choosing an E can be calculated as follows:
Probability of choosing an E = (Number of E's in the word) / (Total number of letters in the word)
Probability of choosing an E = 1 / 12
Therefore, the probability of choosing an E is 1/12.
Find the equation of the line that satisfies the conditions given in each of the following: 1. Through (3, 2) and (5, 7) 2. Through (-3, 4), m = 2 3. m = -3, b = 5 4. x-intercept = 3, y-intercept
The equation of each line that satisfies the given conditions are:
1. y - 2 = 5/2(x - 3)
2. y - 4 = m(x + 3)
3. y = -3x + 5
What is the Equation of a Line?If we know the slope (m) and the y-intercept (b) of a line, we can write the equation of the line as y = mx + b in slope-intercept form.If we know the point (a, b) and the slope (m) of the line, we can write the equation of the line in point-slope form as y - b = m(x - a).1. Given the points, (3, 2) and (5, 7), find the slope (m):
Slope (m) = change in y / change in x = (7 - 2)/(5 - 3)
m = 5/2
Write the equation in point-slope form by substituting m = 5/2 and (a, b) = (3, 2) into y - b = m(x - a):
y - 2 = 5/2(x - 3)
2. Given:
A point = (-3, 4)
Slope (m) = 2
Substitute (a, b) (-3, 4), and m = 2 into y - b = m(x - a):
y - 4 = m(x + 3) [equation of the line]
3. Given:
Slope (m) = -3
Y-intercept (b) = 5
Substitute m = -3 and b = 5 into the equation y = mx + b:
y = -3x + 5
Learn more about equation of a line on:
https://brainly.com/question/13763238
#SPJ1
tell weather the ordered pair is a solution of the equation y=7x;(2,21)
Answer:
3,21 is
2,21 is not a proper ordered pair.
Step-by-step explanation:
Remark
It's not a solution
You can either use the x value to find out the proper y value
or
You can use the y value to find out the proper x value
Proper y value
Let x = 2
y = 7*2
y = 14
So the proper y value given that x = 2 is 14.
Proper x value
Let y = 21
21 = 7x Divide both sides by 7
21/7 = 7x/7
3 = x
But (2,21) is not a solution. (3,21) is.
What is the area of the shaded region
Step-by-step explanation:
big circle – small circle
big
\(\pi \times 3.5 {}^{2} = \frac{49}{4} \pi\)
small
\(\pi \times 1.2 {}^{2} = \frac{36}{25} \pi\)
answer
\( \frac{49}{4} \pi - \frac{36}{25} \pi = \frac{1081}{100} \pi\)
can yall help me with 1 to 4 pleasee <33
Answer:
JUST LOOK UP THE FORMULAS FOR THE VOLUME OF A CYLINDER AND PLUG IT IN.
Step-by-step explanation:
Answer:
1. 263.11
2. 47.95
3. 3166.73
4. 3.56
Step-by-step explanation:
sorry if I'm late
Please explain how to do it too ill give brainliest
Answer:
x = 90
Step-by-step explanation:
The given diagram shows a circle with intersecting chords, KM and JL.
To find the value of x, we can use the Angles of Intersecting Chords Theorem.
According to the Angles of Intersecting Chords Theorem, if two chords intersect within a circle, the angle formed at the intersection point is equal to half the sum of the measures of the arcs intercepted by the angle and its corresponding vertical angle.
Let the point of intersection of chords KM and JL be point P.
As the chords are straight lines, angle x° forms a linear pair with angle JPM.
Note: We cannot use the Angles of Intersecting Chords Theorem to find the value of x directly, since we have not been given the measures of the arcs KJ and ML. Therefore, we need to use the theorem to find m∠JPM first.
From inspection of the given diagram:
\(m\overset\frown{JM}=30^{\circ}\)\(m\overset\frown{LK}=(2x - 30)^{\circ}\)Using the Angles of Intersecting Chords Theorem, we can calculate the measure of angle JPM (shown in orange on the attached diagram):
\(\begin{aligned}m \angle JPM &=\dfrac{1}{2}\left(m\overset\frown{JM}+m\overset\frown{LK}\right)\\\\&=\dfrac{1}{2}\left(30^{\circ}+(2x-30)^{\circ}\right)\\\\&=\dfrac{1}{2}\left(30^{\circ}+2x^{\circ}-30^{\circ}\right)\\\\&=\dfrac{1}{2}\left(2x^{\circ}\right)\\\\&=x^{\circ}\end{aligned}\)
As angle JPM forms a linear pair with angle x°, the sum of the two angles equals 180°:
\(\begin{aligned}m \angle JPM+x^{\circ}&=180^{\circ}\\\\x^{\circ}+x^{\circ}&=180^{\circ}\\\\2x^{\circ}&=180^{\circ}\\\\\dfrac{2x^{\circ}}{2}&=\dfrac{180^{\circ}}{2}\\\\x^{\circ}&=90^{\circ}\\\\x&=90\end{aligned}\)
Therefore, the value of x is 90, which means that the two chords intersect at right angles.
How do I solve the following system of equations by substitution. I have to show all steps
In order to solve this system by substitution, let's equate both functions, substitute the expressions for f(x) and g(x), and calculate the values of x:
\(\begin{gathered} f(x)=g(x)\\ \\ -x^2+2x+3=-2x+3\\ \\ -x^2+2x+2x+3-3=0\\ \\ -x^2+4x=0\\ \\ x^2=4x\\ \\ x=4\text{ or }x=0 \end{gathered}\)Therefore the solutions are x = 0 and x = 4.
HELP PLSSS 70 POINTS GOD BLESS WILL GIVE BRAINLIEST
PICTURE BELOW
Answer:
the correct answer is -1/16 i believe
A meal plan lets students buy $20 meal cards. Each meal card lasts about 8 days. write and graph equation
Step-by-step explanation:
Given that,
A meal plan lets students buy $20 meal cards.
Each meal card lasts about 8 days.
Let us assume that y denotes number of days for a 20 dollar meal card i.e. $20 every 8 days.
Let x = number of $ for another day.
So,
\(y=\dfrac{8}{20}x+8\)
\(y=\dfrac{2}{5}x+8\)
Hence, this is the required equation.
how do you solve this problem
chan is filling a box with 1 inch cubes. he filled the bottom layer with 5x1 inch cubes long, and 4x1 inch cubes wide. The box is 6 inches tall.
Answer:
120 cubes will fill the box
Step-by-step explanation:
You want to know the number of 1-inch cubes it takes to fill a box that is 5 cubes long, 4 cubes wide, and 6 inches tall.
LayerTo cover the bottom of the box, Chan needs to make an array of cubes that has 4 rows with 5 cubes in each row. That layer will have ...
4 × 5 = 20 . . . . cubes per layer
VolumeEach layer occupies 1 inch of height, and the box is 6 inches high. The volume of the box will be filled with six of these layers. That will take this many cubes:
(6 layers) × (20 cubes/layer) = 6 × 20 cubes = 120 cubes
Chan will need 120 cubes to fill the box.
3 3/4 divided by 5/7 write the quotient in lowest terms.
Answer:
5 1/4
Step-by-step explanation:
Rewrite 3 3/4 as an improper fraction
3 3/4 = 15/4
Now you have
15/5 / 5/7
When you divide fractions, change the division to multiplication and flip the second fraction over:
15/4 x 7/5
Now multiply the top numbers together and the bottom numbers together:
( 15 x 7) / (4 x 5) = 105/20
Write as a proper fraction:
105/20 = 5 1/4
Which of the following z-scores is NOT outside the middle 68% of the data for a normal distribution?
a.) -0.8
b.) -2.8
c.) 1.8
d.) 3.8
Answer:
Step-by-step explanation:
A, use three_digite rounding arithmetic to compute 13- 6 and determine the absolute,relative ,and percentage errors.
tepeat part (b) using three – digit chopping arithmetic.
PLEASE HELP!
whoever answers right get brainliest!!!
Answer:
FIRST ONE "Deb sold vases for two years, neither sold nor bought the next year and then sold bases for two more years"
Step-by-step explanation:
Notice the number of bases in debs collection is DECREASING as the years passes for the first and third period. This is she is selling her vases but in the middle the number is the same (two point in the same horizontal line) this means she neither sold nor bought any vase in that period.
solve the equation x-23=18
Answer:
x = 41
Step-by-step explanation:
x-23=18
Add 23 to each side
x-23+23=18+23
x =41
What is B^2+8b+7??
Can someone explain it step by step please?
Step-by-step explanation:
B^2+8b+7 is a quadratic expression. It can be factored as (b+7)(b+1).
To factor a quadratic expression, you can use the following steps:
1. Find two numbers that add up to the coefficient of the middle term (8) and multiply to the constant term (7).
2. Write the quadratic expression as a product of two binomials, with the two numbers you found in step 1 as the coefficients of the terms in each binomial.
In this case, the two numbers that add up to 8 and multiply to 7 are 7 and 1. So, we can factor B^2+8b+7 as follows:
(b+7)(b+1)
This means that B^2+8b+7 is equal to the product of (b+7) and (b+1).
Here is a step-by-step explanation of how to factor B^2+8b+7:
1. The coefficient of the middle term is 8.
2. The constant term is 7.
3. The two numbers that add up to 8 and multiply to 7 are 7 and 1.
4. Therefore, B^2+8b+7 can be factored as (b+7)(b+1).
I WILL GIVE BRAINLEST AND CREATE A RANDOM QUE FOR U TO GET AN EXTRA !!!!!50!!!!! POINTS (ONLY IF YOU ACTUALLY SHOW YOUR WORK AND IS CORRECT) hurry plz im in a rush
1.) Factor Completely: SHOW ALL WORK! 32a^8−128x^2
2.) Factor Completely: SHOW ALL WORK!x^3+4x^2−x−4
Answer:
1) 32(a^4+2x)(a^4-2x) 2) (x+4)(x+1)(x-1)
Step-by-step explanation:
Unless specified, all approximating rectangles are assumed to have the same width. Evaluate the upper and lower sums for f(x) = 2 + sin(x), 0 ≤ x ≤ with n = 8.
The top and lower sums for n =2,4, and 8 and f(x) = 2 +sin(x),0 x are as follows:
n = 2: Upper Sum = 7.85398; Lower sum ≈ 7.85398
n = 4: Upper sum ≈ 6.43917; Lower sum ≈ 6.43917
n = 8: Upper sum ≈ 6.35258; Lower sum ≈ 6.352
It is necessary to first divide the range [0, ] into n subintervals of identical width x, where x = ( - 0)/n = /n, in order to calculate the upper and lower sums for the equations f(x) = 2 + sin(x), 0 x for n = 2, 4, and 8. The endpoints of these subintervals are:
x0 = 0, x1 = Δx, x2 = 2Δx, ..., xn-1 = (n-1)Δx, xn = π.
Then, for each subinterval [xi-1, xi], we can approximate the area under the curve by the area of a rectangle whose height is either the maximum or minimum value of f(x) on that interval. The sum of these areas' overall subintervals gives us the upper and lower sums.
For n = 2:
Subintervals: [0, π/2], [π/2, π]Width of subintervals: Δx = π/2Maximum values of f(x) on each subinterval:[0, π/2]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
[π/2, π]: f(π) = 2 + sin(π) = 2
Minimum values of f(x) on each subinterval:[0, π/2]: f(0) = 2 + sin(0) = 2
[π/2, π]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
Upper sum: (3)(π/2) + (2)(π/2) = 5π/2 ≈ 7.85398Lower sum: (2)(π/2) + (3)(π/2) = 5π/2 ≈ 7.85398For n = 4:
Subintervals: [0, π/4], [π/4, π/2], [π/2, 3π/4], [3π/4, π]Width of subintervals: Δx = π/4Maximum values of f(x) on each subinterval:[0, π/4]: f(π/4) = 2 + sin(π/4) ≈ 2.70711
[π/4, π/2]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
[π/2, 3π/4]: f(3π/4) = 2 + sin(3π/4) ≈ 2.29289
[3π/4, π]: f(π) = 2 + sin(π) = 2
Minimum values of f(x) on each subinterval:[0, π/4]: f(0) = 2 + sin(0) = 2
[π/4, π/2]: f(π/4) = 2 + sin(π/4) ≈ 2.70711
[π/2, 3π/4]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
[3π/4, π]: f(3π/4) = 2 + sin(3π/4) ≈ 2.29289
Upper sum: (2.70711 + 3 + 2.29289)(π/4) ≈ 6.43917Lower sum: (2 + 2.70711 + 3 + 2.29289)(π/4) ≈ 6.43917For n = 8:
Subintervals: [0, π/8], [π/8, π/4], [π/4, 3π/8], [3π/8, π/2], [π/2, 5π/8], [5π/8, 3π/4], [3π/4, 7π/8], [7π/8, π]Width of subintervals: Δx = π/8Maximum values of f(x) on each subinterval:[0, π/8]: f(π/8) = 2 + sin(π/8) ≈ 2.25882
[π/8, π/4]: f(π/4) = 2 + sin(π/4) ≈ 2.70711
[π/4, 3π/8]: f(3π/8) = 2 + sin(3π/8) ≈ 2.96593
[3π/8, π/2]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
[π/2, 5π/8]: f(5π/8) = 2 + sin(5π/8) ≈ 2.96593
[5π/8, 3π/4]: f(3π/4) = 2 + sin(3π/4) ≈ 2.70711
[3π/4, 7π/8]: f(7π/8) = 2 + sin(7π/8) ≈ 2.25882
[7π/8, π]: f(π) = 2 + sin(π) = 2
Minimum values of f(x) on each subinterval:[0, π/8]: f(0) = 2 + sin(0) = 2
[π/8, π/4]: f(π/8) = 2 + sin(π/8) ≈ 2.25882
[π/4, 3π/8]: f(π/4) = 2 + sin(π/4) ≈ 2.70711
[3π/8, π/2]: f(3π/8) = 2 + sin(3π/8) ≈ 2.96593
[π/2, 5π/8]: f(π/2) = 2 + sin(π/2) = 3
[5π/8, 3π/4]: f(5π/8) = 2 + sin(5π/8) ≈ 2.96593
[3π/4, 7π/8]: f(3π/4) = 2 + sin(3π/4) ≈ 2.70711
[7π/8, π]: f(7π/8) = 2 + sin(7π/8) ≈ 2.25882
Upper sum: (2.25882 + 2.70711 + 2.96593 + 3 + 2.96593 + 2.70711 + 2.25882 + 2)(π/8) ≈ 6.35258Lower sum: (2 + 2.25882 + 2.70711 + 2.96593 + 3 + 2.96593 + 2.70711 + 2.25882)(π/8) ≈ 6.352The complete question is:-
Unless specified, all approximating rectangles are assumed to have the same width. Evaluate the upper and lower sums for f(x) = 2 + sin(x),0 ≤ x ≤ π with n = 2, 4, and 8.
To learn more about the upper sum, refer:-
https://brainly.com/question/29636891
#SPJ1
The graph compares the weights in pounds of 100 dogs and cats that are brought in
to a veterinarian's office. Using the medians, how much more does a typical dog weigh than a typical cat?
Answer:20
Step-by-step explanation:this is wrong
Answer:
40
Step-by-step explanation:
subtract median of dogs and median of cats
It costs $29.50 to enter an amusement park and $0.25 to ride a ride. You have $30. Write an equation that represents the number of rides you can ride.
Answer: 120.
Step-by-step explanation: $30 divided by $0.25
Explain which event is more likely: rolling two dice and getting a total of 11, or, tossing a coin and getting three Heads in a row.
Answer:
The gambler's fallacy, also known as the Monte Carlo fallacy or the fallacy of the maturity of chances, is the erroneous belief that if a particular event occurs more frequently than normal during the past it is less likely to happen in the future (or vice versa), when it has otherwise been established that the probability of such events does not depend on what has happened in the past. Such events, having the quality of historical independence, are referred to as statistically independent. The fallacy is commonly associated with gambling, where it may be believed, for example, that the next dice roll is more than usually likely to be six because there have recently been fewer than the usual number of sixes.
The term "Monte Carlo fallacy" originates from the best known example of the phenomenon, which occurred in the Monte Carlo Casino in 1913.[1]
Please help :/
Add the polynomials (-4x3 + x²y - xy2), (3x3 - xy2 + 5x²y) and (7xy2 +
Зу3)
Answer:
Answer :
( -4x3 + x^2y - xy2) = -4x^3 + x^2y - xy^2
( 3x3 - xy2 + 5x^2y) = 3x^3 - xy^2 + 5x^2y
( 7xy2 + 3y3) = 7xy^2 + 3y^3
Step-by-step explanation:
For triangle ABC use the Triangle Proportionality Theorem to solve for x. Show all of your work for full credit.
Answer:
x=17
Step-by-step explanation:
See attached.
Because of the Triangle Proportionality Theorem,
24: (2x-4)+6
20: 2x-4
Cross multiply these two ratios
48x-96 = 40x-80+120
Isolate variable: 8x = 96-80+120
Solve: 8x = 136
x=17
can you please help me with this
Sathish will be going to pay a total of $64.8 for the gas.
What is the arithmetic operator?Arithmetic operators are four basic mathematical operations in which summation, subtraction, division, and multiplication involve.,
Summation = addition of two or more numbers or variable
For example = 2 + 8 + 9
Subtraction = Minus of any two or more numbers with each other called subtraction.
For example = 4 - 8
Division = divide any two numbers or variable called division.
For example 4/8
Multiplication = to multiply any two or more numbers or variables called multiplication.
For example 5 × 7.
The First 150 and last 150 km will cover by Satish only
Since 6 liters covers 100 km
So,
Cost of 300 km (18 liters) ⇒ 18×1.2 = 21.6
Now,
The journey 2100 - 300 = 1800 km has been covered by all three
Split 1800/3 = 600 km of money Satish will pay
So,
Cost of 600km(36 liters) ⇒ 36 × 1.2 = 43.2
Total paid = 21.6 + 43.2 = 64.8.
Hence "Satis will be going to pay a total of $64.8 for the gas".
To learn more about the arithmetic operators,
brainly.com/question/25834626
#SPJ1