Answer:
The slope of A'B' is 3
Step-by-step explanation:
Given
AB dilated to A'B'
\(m(AB) = 3\) --- slope of AB
Required
The slope of A'B'
When a point, line or shape is dilated, the original object and the image of the dilation maintains are similar.
Similar objects have the same slope.
Hence, the slope of AB and the slope of A'B' are the same
Answer:
Step-by-step explanation:
What is the circumference of the circle? Use 3.14 for Pi. A circle with radius 6.4 centimeters.
Answer:
C≈40.21cm
Step-by-step explanation:
Answer:
40.192
Step-by-step explanation:
the radius is half of the diameter so the diameter is 12.8 now 12.8 times pi / 3.14
On Thursday, a restaurant serves iced tea to 65 of its 245 customers. What percent of the customer ordered iced tea? Round to the nearest whole percent. *
Can someone please help me Part 1 identify three points On the coordinate plane which will represent a triangle that you will Part 2 translate your triangle six units up and three units left. What are the new points of the triangle after its been translated? Part 3 reflect your original triangle across the y-axis. What are the new points of the triangle after its been reflected? Part 4 rotate your original triangle 90’ clockwise what are the new points of triangle after its been rotated Part 5 dilate your original triangle by a scale factor of 1/2 what are the new points of the triangle after its been dilated
Part 1
You have the following triangle in the coodinate plane:
The previous triangle has the following vertices:
A(0,1), B(1,0), C(-1,-1)
Part 2
If the triangle is translated six units upand three units left, it means that you subtract to each x-coordinate 3 units, and you add 6 unit to each y-coordinate.
Then, the coordinates of the new points of the vertices of the triangle are:
A'(0 - 3 , 1 + 6 ) = A'(-3 , 7)
B'(1 - 3 , 0 + 6) = B'(-2 , 6)
C'(-1 - 3 , -1 + 6) = C'(-4 , 5)
Part 3
If you reflec the orignal triangle acroos the y axis, all y coorindates remain the same, and each x-coordinate becomes its opposite number, that is, it is the same number but ith opposite sign, just as follow:
A'(0 , 1)
B'(-1 , 0)
C'(1 , -1)
Part 4
If the triangle is rotated 90 degrees clockwise, the points are transformed in the following way:
P(x,y) => P'(-y,x)
Then, you have;
A'(-1 , 0)
B'(0 , 1)
C'(1 , -1)
Part 5
If the triangle is dilate by a scale factor of 1/2, the new coordinates are the result of multiplying the original coordinates by the scale factor, just as follow:
A'(1/2x0 , 1/2x1) = A'(0 , 1/2)
B'(1/2x1 , 1/2x0) = B'(1/2 , 0)
C'(1/2x(-1) , 1/2x(-1)) = C'(-1/2 , -1/2)
Can anyone help me with any of these questions?
If 248 marbles fill a rectangular prism with dimensions of 4 inches by 9 inches by 11inches, how many marbles fill a rectangular prism with dimensions of 7 inches by 10inches by 13 inches?
This problem is about "the rule of three". Notice that the problem is giving us a "ratio", an equivalence between the number of marbles and the dimensions of the rectangular prism. So, the first step would be to find the volume of the rectangular prism.
We know that the volume of a rectangular prism is defined as:
\(V=lwh\)That is, the volume is the product of all three dimensions, which in this case are: 4 inches by 9 inches by 11 inches. So, let's multiplicate
\(V=4(9)(11)=396in^3\)This means 248 marbles fill a 396 cubic inches rectangular prims. That's our initial ratio to apply the rule of three.
Now, we need to find the volume of the new rectangular prims with dimensions 7 inches by 10 inches by 13 inches, that way we'll be able to establish a proportion.
\(V_{new}=7(10)(13)=910in^3\)Let's use the rule of three: if 248 marbles fill a 396 cubic inches prism, then how many marbles will fit in a 910 cubic inches prism? (This is the question of our problem) We just need to use a proportion
\(x=910in^3\cdot\frac{248\text{marbles}}{396in^3}=\frac{225,680}{396}marbles=569marbles\)Therefore, in a 910 cubic inches rectangular prism can fit 569 marbles, approximately. It's important to consider that in this case, we can't approximate the number to 570, because we can't fit incomplete marbles.
Notice that the rule of three was applied with the proportions of the problem, the important thing of doing well is that you need to ensure that the result is according to the problem, that is, the question is about marbles, and we got marbles.
mu 3.) Add six to twelve, then divide the sum by four. Divide the quotient by negative nine and then
D multiply by twenty-four. What is the result?
com
eneral
eas to
pecific
onclusi
ns.
answer:
4.) Estimate the total cost of groceries if the prices are $6.47, $14.72, $7.99, $9.40, and $2.79.
Round each to the nearest dollar and add.
1) Using order of operations, the solution to the given expression is; 12
2) The estimated cost of groceries if the prices are estimated to the nearest dollar is; $42
How to use order of operations?In mathematics , the acronym for the right order of operations is PEMDAS which denotes;
P- Parentheses
E- Exponents
M- Multiplication
D- Division
A- Addition
S- Subtraction.
3) From the given statement, we are to add 6 to 12, then divide the sum by 4. Thereafter, we divide the quotient by negative nine and then multiply by twenty-four. This is expressed as;
[(6 + 12)/4] = 18/4 = 9/2
Then divide by -9 to get;
(9/2) ÷ 9 = 1/2
Then we multiply by 24 to get;
1/2 * 24 = 12
4) Let us first estimate each cost to the nearest dollar to get;
$6.47 ≈ $6
$14.72 ≈ $15
$7.99 ≈ $8
$9.40 ≈ $9
$2.79 ≈ $3
Total estimated cost = 6 + 15 + 8 + 9 + 3 = $42
Read more about Order of Operations at; https://brainly.com/question/15266279
#SPJ1
Find X please
15 POINTS WORTH
Answer and Step-by-step explanation:
To find x, we must find the interior angles first, then we can find the value of x.
To find the interior angle, we need to use the exterior angle. We subtract the exterior angle from 180 to get the interior angle.
180 - 157 = 23
180 - 78 = 102
Now we need to find the last interior angle.
180 - 23 - 102 = 55
Now to find x.
180 - 55 = 125
x = 125
#teamtrees #PAW (Plant And Water) #ALM (All Lives Matter)
I hope this helps!
Answer:
the value of x is 124
Step-by-step explanation:
Two forces are acting on an object, one at 58 Newton's and the other at 83 Newton's.
The resulting force is 105 Newton's. What is the angle between the resulting force and
the larger of the two original forces?
Find a polynomial function f(x) of degree 3 with zeros, 2, -3 , 5 and f(3)=6
A polynomial function f(x) of degree 3 with given zeros, 2, -3 , 5 and condition f(3)=6 is given by f(x) = -1/2 (x-2)(x+3)(x-5).
Degree of the polynomial function is equal to 3.
Zero's of the polynomial function is equal to 2, -3 , 5 .
And f(3) = 6
If 2, -3, and 5 are zeros of f(x), then we can write function as,
f(x) = a(x-2)(x+3)(x-5)
where a is some constant.
To determine the value of a, we can use the fact that f(3) = 6.
Substituting x = 3 into the equation above, we get,
f(3) = a(3-2)(3+3)(3-5)
= -12a
Here we have,
f(3) = 6, so we can set these two expressions equal to each other and solve for a,
⇒ -12a = 6
⇒ a = -1/2
Now we can substitute this value of a back into the equation for f(x) that we found earlier,
⇒ f(x) = -1/2 (x-2)(x+3)(x-5)
Therefore, a polynomial function f(x) of degree 3 with zeros 2, -3, 5, and f(3) = 6 is equal to f(x) = -1/2 (x-2)(x+3)(x-5).
Learn more about polynomial function here
brainly.com/question/11979308
#SPJ1
how to solve x^2+8x+3 using the quadratic formula
Answer:
x = sqrt(13) - 4 or x = -4 - sqrt(13)
Step-by-step explanation:
Solve for x:
x^2 + 8 x + 3 = 0
Hint: | Solve the quadratic equation by completing the square.
Subtract 3 from both sides:
x^2 + 8 x = -3
Hint: | Take one half of the coefficient of x and square it, then add it to both sides.
Add 16 to both sides:
x^2 + 8 x + 16 = 13
Hint: | Factor the left hand side.
Write the left hand side as a square:
(x + 4)^2 = 13
Hint: | Eliminate the exponent on the left hand side.
Take the square root of both sides:
x + 4 = sqrt(13) or x + 4 = -sqrt(13)
Hint: | Look at the first equation: Solve for x.
Subtract 4 from both sides:
x = sqrt(13) - 4 or x + 4 = -sqrt(13)
Hint: | Look at the second equation: Solve for x.
Subtract 4 from both sides:
Answer: x = sqrt(13) - 4 or x = -4 - sqrt(13)
Find the perimeter of the figure below. Notice that one side length is not given.
Step-by-step explanation:
Perimeter of the quadrilateral = sum of the length of all the four sides. Note: Missing side of the quadrilateral = Perimeter of the quadrilateral - Sum of the length of three sides.
find the slope (4,2) (2,-1)???
pls helppp
Answer:
slope is 3/2
Step-by-step explanation:
m = y2 - y1 / x2 - x1
m = -1 - 2 / 2 - 4
m = -3/-2 ( can be simplified )
simplified ver. = 3/2
Answer:
Slope is 3/2
Step-by-step explanation:
To find slope, subtract the y's, put that on top of a fraction. Then subtract the x's and put that on the bottom of the fraction.
(4,2) and (2,-1)
Subtract y's:
2 - -1
=3
Put it on top of a fraction:
3/something
Subtract the x's:
4 - 2
= 2, put that on the bottom of the fraction.
3/2
Slope is 3/2.
What happened to the U.S. dollar when President Nixon closed the gold
window?
Does anyone know how to solve for NML?
Answers:
x = 7
angle NML = 24 degrees
=========================================================
Work Shown:
OML is the largest angle
OMN and NML are the two pieces that make up that largest angle.
They add like so
OMN + NML = OML
(9x) + (3x+3) = 10x+17
12x+3 = 10x+17
12x-10x = 17-3
2x = 14
x = 14/2
x = 7
You have the correct x value.
Now use this to find each angle
angle OMN = 9x = 9*7 = 63
angle NML = 3x+3 = 3*7+3 = 24
angle OML = 10x+17 = 10*7+17 = 87
As a check,
OMN+NML = 63+24 = 87
which matches with the measure of angle OML.
This confirms OMN+NML = OML to be true and it confirms our answers.
I just need points lol
sorry
It took Todd 11 hours to travel over pack ice from one town in the Arctic to another town 330 miles away. During the return journey, it took him 15 hours.
Assume the pack ice was drifting at a constant rate, and that Todd’s snowmobile was traveling at a constant speed relative to the pack ice.
What was the speed of Todd's snowmobile?
Answer:
The speed of Todd's snowmobile was 22 miles an hour
Step-by-step explanation:
:))
The speed of Todd's automobile is 31 miles per hour.
What is speed?Speed is defined as the ratio of the time distance travelled by the body to the time taken by the body to cover the distance. Speed is the ratio of the distance travelled by time. The unit of speed in miles per hour.
Given that It took Todd 11 hours to travel over pack ice from one town in the Arctic to another town 330 miles away. During the return journey, it took him 15 hours.
For the first journey,
v₁ + v₂ = 330 / 11 ......................( 1 )
For the return journey,
v₂ - v₁ = 330 / 15 .........................( 2 )
From equation ( 1 ) and equation ( 2 ),
2v₂ = ( 330 / 11 ) + ( 330 / 15 )
2v₂ = ( 330 ) ( 31 / 165 )
v₂ = 165 ( 31 / 165 )
v₂ = 31 miles per hour
To know more about speed follow
https://brainly.com/question/27384390
#SPJ2
Here are the cost of tickets at a cinema venue
Answer:
A=40.8 B=8
Step-by-step explanation:
A Explanation
£7.20*3=£21.6
£9.60*2=£19.2
19.2+21.6=40.8
B Explanation
£9.60*3=£28.8
86.40-28.8=57.6
57.6/7.20=8
Solve for x
6x + 11= - (6x + 5)
Answer:
x = -4/3
Step-by-step explanation:
6x + 11 = -6x - 5
12x = -16
x = -4/3
Answer:
x = -4/3
Step-by-step explanation:
6x + 11= - (6x + 5)
Distribute the minus sign
6x+11 = -6x-5
Add 6x to each side
6x+11 +6x = -6x-5+6x
12x+11 = -5
Subtract 11 from each side
12x+11-11 = -5-11
12x = -16
Divide by 12
12x/12 = -16/12
x = -4/3
3 5/6 x 8 as a fraction
Answer: 92/3 OR 30 2/3 ??
Step-by-step explanation:
what is the slope of line parallel to line y=3x+2?
Answer:
3
Step-by-step explanation:
The slope is 3 because when two lines are parallel, they have the same slope.
Answer:
Two lines that are parallel have the same slope. So in this case, the slope to the function parallel to f(x)= 3x+2 is equal to 3
Which term of the sequence 1/4;-1;-21/4;...is equal to -131/2
11, - 6, -1, 4, 9, 14, 19, ... are mapped onto 4. ... A;-l = (-ltQn (mod N),. (A5.34) ... 131 2, 14, 34, 38, 42, 78, 90, 178, 778, 974(1000).
Step-by-step explanation:
the nearest .1/2 incp, we say the 'unit 131/2 incl. 1.4 a measUrement is-stated tp- be 546 inch, this UM= the
Calculate the length of the
circumference of a circle with
radius of 1.6m
Answer:
C = 10.05
Step-by-step explanation:
Formula: C = 2\(\pi\)r
circumference = ?
Solution:
C = 2\(\pi\)(1.6 m) (multiply)
C = 3.2\(\pi\)m
C = 3.2(3.14) m (multiply)
C = 10.048
Rounded off (If needed): 10.05
A research scientist wants to know how many times per hour a certain strand of bacteria reproduces. He wants to construct the 95% confidence interval with a maximum error of 0.09 reproductions per hour. Assuming that the mean is 6.6 reproductions and the variance is known to be 4.84, what is the minimum sample size required for the estimate? Round your answer up to the next integer.
Answer:
The minimum sample size is \(n = 2295 \)
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The margin of error is \(E = 0.09\)
The sample mean is \(\= x = 6.6\)
The variance is \(\sigma^2 = 4.84\)
Generally the standard deviation is mathematically represented as
\(\sigma = \sqrt{\sigma^2}\)
=> \(\sigma = \sqrt{4.84 }\)
=> \(\sigma = 2.2\)
From the question we are told the confidence level is 95% , hence the level of significance is
\(\alpha = (100 - 95 ) \%\)
=> \(\alpha = 0.05\)
Generally from the normal distribution table the critical value of \(\frac{\alpha }{2}\) is
\(Z_{\frac{\alpha }{2} } = 1.96\)
Generally the sample size is mathematically represented as
\(n = [\frac{Z_{\frac{\alpha }{2} } * \sigma }{E} ] ^2\)
=> \(n = [\frac{1.96 * 2.2 }{0.09} ] ^2\)
=> \(n = 2295 \)
2 questions plz Both will be in the comments
Name three collinear points.
Answer:
D, G and F or I, G and J------------------------
Collinear points are the points on the same line.
There are two lines in the diagram.
The collinear points:
D, G and F on one lineI, G and J on the second lineThe points that are collinear are D,G and E and another set of points which are collinear are L,G and J.
The points which lie on the same straight line are known as collinear points.
Similarly, if three or more number of points are collinear then they form a straight line.
If we observe the figure, the points D,G and E are collinear points as they are on same line.
Similarly the points L, G and H are in the straight line which makes them collinear.
Therefore , the points L,G and J are collinear points.
Hence, the points that are collinear are D,G and E and another set of points which are collinear are L,G and J
To learn more on Coordinate Geometry click:
brainly.com/question/27326241
#SPJ1
The probability that you guess correctly on any given question is 20% (since there are five choices on each question). What is the probability that you are able to guess ten or more correct answers?
Answer:
The probability that you are able to guess ten or more correct answers is P(x≥10) = 0.0026
Step-by-step explanation:
The question is incomplete:
You take a multiple choice test that you are not prepared for, so you have to guess on all twenty questions. The probability that you guess correctly on any given question is 20% (since there are five choices on each question). What is the probability that you are able to guess ten or more correct answers?
This can be modeled by a binomial random variable, with sample size n=20 and probabillity of success p=0.2.
The probability of guessing k answers right can be calculated as:
\(P(x=k)=\dbinom{n}{k}p^k(1-p)^{n-k}=\dbinom{20}{k}\cdot0.2^k\cdot0.8^{20-k}\)
We have to calculate the probabiltiy that 10 or more answers are correctly answered guessing: P(x≥10)
\(P(x\geq10)=\sum_{k=10}^{20}P(x=k)\)
\(P(x=10)=\dbinom{20}{10}\cdot0.2^{10}\cdot0.8^{10}=184756\cdot0.0000001\cdot0.1074=0.0020\\\\\\P(x=11)=\dbinom{20}{11}\cdot0.2^{11}\cdot0.8^{9}=167960\cdot0.00000002\cdot0.1342=0.0005\\\\\\P(x=12)=\dbinom{20}{12}\cdot0.2^{12}\cdot0.8^{8}=125970\cdot0\cdot0.1678=0.0001\\\\\\P(x=13)=\dbinom{20}{13}\cdot0.2^{13}\cdot0.8^{7}=77520\cdot0.000000001\cdot0.2097=0.0000\\\\\\P(x\geq14)=0.0000\)
\(P(x\geq10)=0.0020+0.0005+0.0001=0.0026\)
Evaluate the expression
The value of the expression z² + 6(x - z)² is 252.
Given information:
z² + 6(x - z)².
And x = 12 and z = 6.
To find the value of the expression, substitute x = 12 and z = 6 into the expression:
z² + 6(x - z)² = 6² + 6(12 - 6)²
= 36 + 6(6)²
= 36 + 216
= 252
Therefore, when x = 12 and z = 6, the value of the expression z² + 6(x - z)² is 252.
To learn more about the expression;
brainly.com/question/24242989
#SPJ1
2. (7 points) If f(x) = -5 cosx+xtanx, find df and evaluate if x = pi/4 and dx = 1/24
The value of df, when x = π/4 and dx = 1/24, is (-5π - 5√2)/(96√2).
To find the derivative of the function f(x) = -5cos(x) + xtan(x), we'll use the sum and product rules of differentiation. Let's start by finding df/dx.
Apply the product rule:
Let u(x) = -5cos(x) and v(x) = xtan(x).
Then, the product rule states that (uv)' = u'v + uv'.
Derivative of u(x):
u'(x) = d/dx[-5cos(x)] = -5 * d/dx[cos(x)] = 5sin(x) [Using the chain rule]
Derivative of v(x):
v'(x) = d/dx[xtan(x)] = x * d/dx[tan(x)] + tan(x) * d/dx[x] [Using the product rule]
= x * sec^2(x) + tan(x) [Using the derivative of tan(x) = sec^2(x)]
Applying the product rule:
(uv)' = (5sin(x))(xtan(x)) + (-5cos(x))(x * sec^2(x) + tan(x))
= 5xsin(x)tan(x) - 5xcos(x)sec^2(x) - 5cos(x)tan(x)
Simplify the expression:
df/dx = 5xsin(x)tan(x) - 5xcos(x)sec^2(x) - 5cos(x)tan(x)
Now, we need to evaluate df/dx at x = π/4 and dx = 1/24.
Substitute x = π/4 into the derivative expression:
df/dx = 5(π/4)sin(π/4)tan(π/4) - 5(π/4)cos(π/4)sec^2(π/4) - 5cos(π/4)tan(π/4)
Simplify the trigonometric values:
sin(π/4) = cos(π/4) = 1/√2
tan(π/4) = 1
sec(π/4) = √2
Substituting these values:
df/dx = 5(π/4)(1/√2)(1)(1) - 5(π/4)(1/√2)(√2)^2 - 5(1/√2)(1)
Simplifying further:
df/dx = 5(π/4)(1/√2) - 5(π/4)(1/√2)(2) - 5(1/√2)
= (5π/4√2) - (10π/4√2) - (5/√2)
= (5π - 10π - 5√2)/(4√2)
= (-5π - 5√2)/(4√2)
= (-5π - 5√2)/(4√2)
Now, to evaluate df/dx when dx = 1/24, we'll multiply the derivative by the given value:
df = (-5π - 5√2)/(4√2) * (1/24)
= (-5π - 5√2)/(96√2)
for such more question on derivative
https://brainly.com/question/23819325
#SPJ8
an angle is 10 degrees more than 3 times the measure of its compliment. find the measure of both angles
Answer:
20° and 70°
Step-by-step explanation:
complimentary angle sum to 90°
let x be the compliment then the angle is 3x + 10 , so
x + 3x + 10 = 90 , that is
4x + 10 = 90 ( subtract 10 from both sides )
4x = 80 ( divide both sides by 4 )
x = 20
3x + 10 = 3(20) + 10 = 60 + 10 = 70
the 2 angle measures are 20° and 70°
Help help help help help help
Answer:
70.2
Step-by-step explanation:
28.08 / 0.4 = 70.2
I don't understand how to do a certain equation i have no clue what its called
Answer:
y =24 -x
Explanation:
Mr Ledger has 24 donuts and if he uses x donuts then the amount he will have left will be
\(24-x\)and since we are calling this amount left y, we can say
\(y=24-x\)which is our answer!
When Mr Ledger uses 18 donuts, the number left will be
\(\begin{gathered} y=24-18, \\ y=6. \end{gathered}\)And when Mr Ledger uses 22 donuts, we will have left
\(\begin{gathered} y=24-22, \\ y=2. \end{gathered}\)donuts.
The graph of the two points is given below.